En intressant thrillerdebut
Vanessa Thompson har blivit lämnad av sin man för en yngre kvinna, Nellie. Hon har precis fått reda på att de har förlovat sig och hon får fullständig panik. Sedan uppbrottet bor hon hos sin moster och har fått ett nytt jobb. Samtidigt som hon försöker styra upp sitt liv så får hon höra om förlovningen och inser att hon måste stoppa bröllopet. Vi får också följa Richard, Vanessas exmake och hans uppvaktning av sin fästmö. Han verkar så perfekt, men är han verkligen det?
Därmed börjar en historia fylld av hemligheter, sanningar och lögner och många vändningar. Det är en thriller där det är svårt att veta vad som stämmer och vad som är lögn. Var äktenskapet så lyckligt som alla tror? Varför är Vanessa är så besatt av Nellie? Vad är från Vanessas universitetstid som plågar henne fortfarande efter nästan tjugo år?
Gillade du Kvinnan på tåget och Kvinnan i fönstret så kommer du garanterat gilla denna bok. Boken har dessutom legat på New York Bestseller lista.